Türk Ağız Tadına Yönelik 3 Farklı Kırmızı Et Marine Tekniği

Kırmızı Et Marine Teknikleri konusunda davetlisi olduğum workshop'da dünya lezzetleri yanında Türk damak tadına uygun marinasyon yöntemi de örneklerle anlatıldı.

Daha önceki yazımda kırmızı et seçimi, marinesi ve sunumunda, dikkat edilmesi önerilen püf noktalarının altını çizmeye çalışmıştım. Tekrar üzerinden geçmek gerekirse;


KIRMIZI ET SEÇİMİ - PİŞİRİLME VE SUNUMUNDA 
PÜF NOKTALARI:
İngilizce "marbling" olarak kullanılan bu tabir, etin içinde beyaz görünen yağ ve kırmızı bölümlerinin en homojen dağılmış halini temsil ediyor. Bu mermerimsi görüntü ne kadar çoksa, o et o derece iyi ve kaliteli kabul ediliyor.kirmizi-et-nasil-yumusacik-pisirilir


Bol bol da kullanılsa, çoğu ızgaraya döküldüğü için, çok tuzlu hissi vermeyen güzel bir lezzet kattığı belirtiliyor. Servise hazır hale geldiğinde, tabağa aldıktan sonra da biraz tuz daha serpilmesi tavsiye ediliyor.
kirmizi-et-marine-terbiye-deniz-tuzu

kirmizi-et-marine-terbiye

TÜRK DAMAK TADINA UYGUN KIRMIZI ET MARİNE YÖNTEMLERİ


 DANA BONFİLE için Marine Önerisi:
kirmizi-et-marine-terbiye

Dana Bonfileyi; süt,soğan suyu, tuz, karabiber ve ince doğranmış fesleğen ile hazırladığımız sos içine, üstünü örtecek şekilde koyarak 4 saat buzdolabında bekletiyoruz.


Önce kızgın tavada alt-üst yapıp, suyunu kaybettirmeden mühürlüyoruz. Sonrasında etin kalınlığına göre uygun sürede fırında pişiriyoruz.

KUZU PİRZOLA için Marine Önerisi:


kirmizi-et-marine-terbiye

Kuzu pirzolayı şalgam suyuyla marine edebilirsiniz. Şalgam suyu zaten tuzlu olduğu için, ayrıca tuz ilave edilmesine gerek olmuyor. Sadece şalgam suyu içerisinde, üzerini örtecek şekilde buzdolabında 3 saat bekleyince, onun hafif ekşimsi tuzlu tadı, ete tadından doyulmaz bir lezzet ve yumuşaklık veriyor. 

kirmizi-et-marine-terbiye


Şalgam suyunu acılı ya da acısız seçmek, tamamen sizin tercihiniz. Piştikten sonra, arzu ederseniz, etin üzerine çok ince bir tereyağ koyarak servis edebilirsiniz.KUZU SIRTI için Marine Önerisi:
kirmizi-et-marine-terbiye

Kuzunun en yumuşak ve leziz bölgelerinden olan kuzu sırtı için ise şöyle bir sos öneriliyor:

Domates salçası, biber salçası, yoğurt ve taze kekik sosunda
3,5 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra, önce ocakta, yüksek ateşte bir tavada ters-düz ederek, her iki yüzünü de, suyunu bırakmasına fırsat vermeyecek kadar kısa bir sürede mühürleyip, sonrasında etteki pişmişlik tercihinize göre, gerekli sürede, yüksek dereceli fırında pişirebilirsiniz.

kirmizi-et-marine-terbiyeİşte Kırmızı Et için 3 farklı Türk marine önerisi böyle...kirmizi-et-marine-terbiye

İsterseniz daha önce tek tek anlattığım, Latin Amerikalı Şef'le hazırladığımız Kırmızı Et Marine Tekniklerine de ayrıca bakabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun:)


www.usengecsef.com
www.facebook.com/usengecsef
www.twitter.com/usengecsef
www.instagram.com/usengecsef

Etiketler: , , , , , , , ,