Karadeniz Yemekleri Haftası'nda Elite World Hotel'deydik.


karadeniz-yemekleri-hamsi-muhlama

Şimdi sizlere, sabahtan beridir koşturmaca halinde olduğum ve bu sayede bırakın yemeğe, sipariş vermeye bile zamanımın olmadığı bol yağmurlu ve kapalı, ama bir o kadar da maşallah bereketli bir Pazartesi gününde, geçenlerde Elite World Hotel İstanbul'da, sevgili moda ve kozmetik Blogger'ı arkadaşım Serap Tan'ın ev sahipliğinde katıldığımız Karadeniz Günleri'nden ve oradaki yöresel yemeklerden bahsedeceğim.Dolayısıyla sakın bana, "Ahhh bu bize yapılır mı?" "Vay efendim, ekrana bakarken, dibimiz düştü" filan diye hiiiiç boş yere serzenişte bulunmayın, çünkü dedim ya, ben de şu anda arada derede içtiğim bir kase çorbayla idare eden, aç bil-aç halimle bu satırları yazıyorum:)

Efendim gelelim keyifli davetimizin detaylarına...Sulu kar beklenen bir Cumartesi öğleden sonrası, 8 blogger arkadaşım, Şebnem, Serap, Esra, Büşra, Burçin, Enda, İlknur ve Ben, Taksim Talimhane'de yer alan Elite World Hotel İstanbul'da buluştuk. Yeri oldukça merkezi... Talimhane'deki Habertürk binasının hemen karşı çaprazında olan 5 yıldızlı yeni, şık ve güzel bir hotel...

Öğle yemeği zamanı olduğu için içeride, Kemençe ve Gitarla canlı çalınan Karadeniz müzikleri eşliğinde, yemeklerinin tadını çoktan çıkartmaya başlayan başka misafirleri de görünce, Serapçığımın da tavsiyesine uyarak, aç geldiğimiz için, iyice iştahımız açık şekilde, bizim için tasarlanan uzun masaya geçtik.


istanbul-karadeniz-yemekleri

Otelin Ödüllü Aşcısı Mithat Bey, hazırladığı bütün yemekler hakkında ön bilgi verip, soruları yanıtladı. Derken alternatifli menüden tercihlerimizi belirledik.

istanbul-karadeniz-yemekleri

Bir Mısır canavarı olarak, ilk tercihimi Sütlü Mısır Çorbasından yana kullandım ve oldukça memnun kaldım.

istanbul-karadeniz-yemekleri-misir-corba

Bazı arkadaşlarım, kara lahana çorbası ile başlangıç yaptılar.

istanbul-karadeniz-yemekleri-kara-lahana-corba

Mısır Ekmeği masanın olmazsa olmazı zaten.

istanbul-karadeniz-yemekleri-misir-ekmegi

istanbul-karadeniz-yemekleri-fasulye-tursusu
Fasulye Turşusu

Arzu edenlere Zeytinyağlı Pazı Sarması ve Pezik Mücveri de geldi. 

istanbul-karadeniz-yemekleri-pazi-dolmasi
Zeytinyağlı Pazı Sarması 

istanbul-karadeniz-yemekleri-pezik-mucveri
Pezik Mücveri

Ben ara sıcak tercihimi Bal kabaklı Gözlemeden yana kullandım. Bal kabağı gibi tatlı bir şeye, bu tarz bir sunumda çoğu kişi alışık olmadığı için beğenmeyebilir ama ben sevdim.

istanbul-karadeniz-yemekleri-bal-kabakli-gozleme
Bal Kabaklı Gözleme

Ardından sırada Karadeniz Mutfağının en önemli yemeklerinden Mıhlama servisi vardı.

istanbul-karadeniz-yemekleri-muhlama

Bazılarımız yine Hamsiden şaşmadı ve Hamsi Tava denedi.

istanbul-karadeniz-yemekleri-hamsi-tava

Kapanışta çok methini duyduğumuz Hamsiköy Sütlacını mı denesek diye düşünürken, Şefimiz, çok iddialı olduğu Tahinli ve Cevizli Kabak Tatlısını özel olarak önerince, tabi ki onu kırmadık. Ama yanında Kaymak da isteriz dedik, o da bizi kırmadı:)


istanbul-karadeniz-yemekleri-kabak-tatlisi
Tahinli ve Cevizli Kabak Tatlısı

İstisnasız masadaki herkesin bayıldığı ve bitmemesini istediği bu tatlı, kirece yatırılmış Kabak, altında Tahin, yanında Kaymak ve üzerinde yenilebilir çiçeklerle sunuluyor. Tarifinden de anlayacağınız şekilde, "yeme de yanında yat" denilen türden bir tatlı...

istanbul-karadeniz-yemekleri-kabak-tatlisi

Çocukluğumuzda kırlarda bayırlarda görüntüsünden, kokusundan gaza gelip, ağzımıza attığımız çiçekleri saymazsak, ilk defa çiçek yedim ve tadı çok güzeldi:) Yenilebilir çiçek olarak gurme marketlerde ve Makrocenter'da filan bulunabiliyormuş.

Eğer sizler de 18 Aralık'a kadar devam edecek olan Karadeniz Yemekleri Haftası'nı sevdiklerinizle değerlendirmek isterseniz, Elite World Hotel iletişim bilgileri şöyle:

Elite World Hotel İstanbul

Adres: Sehit Muhtar Cad. No:42 Taksim İstanbul
Tel: 
 (0212) 313 83 83
Web: www.eliteworldhotels.com.tr


www.usengecsef.com
www.facebook.com/usengecsef
www.twitter.com/usengecsef
www.instagram.com/usengecsef

Etiketler: , , , , , , ,