Mehmet Gürs'ün Mikla'sı Dünyanın En İyi 96.Restoranı Seçildi

Gastronomi dünyasının en önemli ödüllerinden biri kabul edilen "The World’s 50 Best Restaurants" listesinin 2015 sonuçları henüz açıklanmadan, 51-100. sıra arasındaki en iyi restoranlar açıklandı. 

Ülkemizden bir restoran da listeye 96. sıradan girince, Şef Mehmet Gürs'ün Mikla Restaurant'ıyla kazanılan bu başarıyı duymayan kalmasın ve bu haklı gururu hep birlikte yaşayalım istedim:)

mikla-restaurant-worlds-best-restaurant-mehmet-gurs

Türkiye ilk defa 2002 yılında "The World’s 50 Best Restaurants" listesinde  Changa ile 39. sırada yer almıştı. Aradan yıllar geçti ve tam 13 sene sonra Mikla sayesinde ikinci defa bu listede adımızı duyurmuş olduk. Yuppiii :) mikla-restaurant-worlds-best-restaurant-mehmet-gurs

2005 yılında Beyoğlu'nda Şef ve kurucu ortağı Mehmet Gürs tarafından "çağdaş bir İstanbullu restaurant" yaratma düşüncesiyle, The Marmara Pera Hotel'inin teras katında açılan Mikla, Türk ve İskandinav mutfağının etkilerini yansıtan mutfağı, dekorasyonu ve eşsiz İstanbul manzarası kadar, rafine yiyecek ve içecek konseptiyle de çok ilgi gören bir mekan.

mikla-restaurant-worlds-best-restaurant-mehmet-gurs

Şef'in 2012’de yarattığı "Yeni Anadolu Mutfağı" konsepti ile, kullanılan her malzemenin, aslında bir yandan da o toprakların ve oradaki insanların geleneklerini yansıttığı inancını savunan ve Anadolu’nun her köşesinden özenle seçilen, “genellikle mütevazı” ama “soylu” malzemeler kullanılarak hazırlanan kaliteli yemekler sunma konusunda iddialarının, bu prestijli ödülle iyice pekiştirdiğine inanıyor ve Mikla'yı, Mehmet Gürs ve ekibini tebrik ediyorum:)


mikla-restaurant-worlds-best-restaurant-mehmet-gurs

"Peki ilk 50 restoran hangileri acaba?" diye meraklananlar için söyleyeyim... "The World’s 50 Best Restaurants 2015"in ilk 50 restoranı da 1 Haziran tarihinde internetten canlı yayınla açıklanacakmış. Umarım orada da bir, hatta gönül ister ki, bir kaç restoranımızla yer alalım ki, dünyaya bu derece köklü ve lezzetli olan Türk yemek kültürümüzü daha çok tanıtma imkanı bulabilelim:)


mikla-restaurant-worlds-best-restaurant-mehmet-gurs

Etiketler: , , , , , , , , ,