Metabolizma Dostu Meyveli Yulaflı Yoğurtlu Kahvaltı Tarifi

Peynir ekmek, zeytin, domates, haydi arada bir de zaman bulursak haşlanmış yumurta derken, her gün aynı kahvaltıyı etmekten bıktınız mı? İşe, okula, toplantıya yetişeyim derken, bunlara bile zaman bulamadan, bir poğaça ya da simitle geçiştirdiğimiz ya da çoğu zaman hiç yapmayıp atladığımız kahvaltılar da cabası... Oysa metabolizmayı hızlandırmak için, arada sırada bünyeyi doğru şekilde şaşırtmak lazım biliyorsunuz. Her gün aynı ve tek düze şeylerle beslenince, hem kilo vermede bir durağanlık ve hem de metabolizma hızında bir yavaşlama söz konusu oluyor hemen. Diyet yaptığım süreçte, diyetisyenimden öğrendiğim bu sağlıklı kahvaltı tarifine bayıldım, Snapchatten "Usengecsefiniz" hesabımın takipçilerinin de paylaşımlarımdan bildiği gibi, haftanın bazı günleri hala böyle yulaflı, meyveli ve yoğurtlu bir kahvaltıyla güne başlıyorum ve beni uzun süre tok tutuyor.

meyveli-yulaf-probiyotik-yogurt-diyet-kahvalti-tarifi


Her zaman derler ya kahvaltı günün en önemli öğünüdür aman atlamayın diye... Kahvaltıyı atlamak ve uzun süreli açlık, metabolizmamızı öyle yavaşlatır ki, biz uyanır, yataktan kalkar, işimize gücümüze başlarız belki ama kahvaltı etmediğimiz sürece, vücudumuz kendini hala uykuda zannnedermiş.

Şimdi size Sevgili Diyetisyenim Ceylan Akiş'in bu hızlıca hazırlanan lezzetli ve sağlıklı kahvaltı önerisini, Elmalı Tarçınlı tarif üzerinden, yine her zamanki gibi adım adım fotoğraflarla anlatacağım. Siz ister kivili hazırlayın, ister narlı, ister ananaslı...Elma olarak kırmızı ya da yeşil fark etmez ama kırmızı elma sanki bu tarife daha çok yakışıyor, belirteyim. Tarçın, kan şekerini dengeliyor. Diyet esnasında en çok önerilen, en sağlıklı meyvelerden biri olduğu ve tarçın ve cevizle çok güzel gittiği için elmalı olanı benim tercihim... Ama dediğim gibi arada glisemik indeksi çok yüksek olmayan diğer faydalı meyvelerle de deneyebilirsiniz. Neden olmasın? :)Probiyotik yoğurt ise düzenli kullanıldığında sindirimi kolaylaştırmasıyla meşhur bildiğiniz gibi. Proteinden ve kemiklerimizi besleyen kalsiyum bakımından da zengin. Oh mis! Bizim buzdolabında bu malzemeler her zaman vardır. Onlarsız bir ev düşünemiyorum:) Haydi o zaman başlıyorum!


Adım Adım Fotoğraflı Anlatımıyla
ELMALI TARÇINLI YOĞURTLU KAHVALTI TARİFİ 

Malzemeler (1 kişilik)

İlk olarak yıkadığım elmanın kabuklarını soyuyorum.

diyet-kahvalti-tarifi-probiyotik-elma-tarcin-yogurt

Sonra rendenin büyük kısmıyla, elmadan geriye sadece orta kısmı kalacak şekilde tam elmayı rendeliyorum.

diyet-kahvalti-tarifi-probiyotik-elma-tarcin-yogurt

Şimdi bu rendelediğim elmaların kararmasına fırsat vermeden, hemen bir kaseye alarak, üzerine 1 kaşık kadar Yulaf Ezmesini ekliyorum.


Üzerine 2 tam ceviz içini istediğim kadar ufaltarak, (ister elinizle, ister alet yardımıyla) ilave ediyorum. Çok un gibi yapmaya gerek yok, kıtır kıtırken daha güzeller. Bırakın biraz dişe gelsin! :)

diyet-kahvalti-tarifi-probiyotik-elma-tarcin-yogurt

Üzerine de 1 dolu çay kaşığı kadar toz Tarçın serpiyorum.

diyet-kahvalti-tarifi-probiyotik-elma-tarcin-yogurt

En üstüne de bir kutu sade Probiyotik yoğurt döküp, karıştırıyorum. İşte kahvaltı hazırlığım bitti bile. Sıra geldi afiyetle yemeye...

Diyelim ki ertesi gün erkenden kalkıp, hızlıca hazırlanarak, adeta uçarcasına evden çıkmam gerekiyor. O zaman benden size minik bir tüyo: Elmayı akşamdan rendeleyip, tarçınını, yulafını, cevizini ekleyip, kapaklı bir kaseye alarak, buzdolabına kaldırıyorum. Sabah probiyotik yoğurtla ve plastik kaşıkla beraber yanıma alıp, yolda, iş yerinde filan da yiyebiliyorum.

Olur da evde yemeye fırsat bulabilirsem de muhakkak geceden hazırladığım kasenin ağzını streç filmle veya bir kapakla iyice kapatıyorum ki, elmalarım kararmasın:) Sabah taze taze yapmak illa ki en güzeli, ama zamanım olmayacaksa bu yöntem bizim evde hayat kurtarıyor, sizinle de paylaşayım istedim.

Yulaf ezmesi yerine, karışık granola da kullanabilirsiniz. 

diyet-kahvalti-tarifi-probiyotik-elma-tarcin-yogurt

Ama mısır gevreği kullanmayın derim, o başka bir şey çünkü. İçinde rafine şeker var, bir anda kan şekerinizi hoplatıyor ve bu yüzden de işlevi aynı değil:) Oysa Yulaf ezmesi içerdiği karbonhidrat sayesinde, kana daha yavaş karışır ve uzun süreli sabit bir enerji verir.


Yazımın en başındaki ilk fotoğrafta nar, kivi ve ananaslısını görmüştünüz, aşağıdaki ise kivi ve elmalı karışımım. Yarım elma ve bir kivi var içinde. Tarifin gerisi aynı... 

diyet-kahvalti-tarifi-probiyotik-elma-tarcin-yogurt

Güzel güzel yapın ve her gün olmasa da, ara ara afiyetle yerken hem sağlıklı şekilde doyun, hem de metabolizmanızı hızlandırın inşallah! :))


-------------------------------------------------
Değerli Okuyucularımdan Minik bir Rica:

Eğer yorum yazmak ya da soru sormak isterseniz, öncelikle şuraya tıklayarak, bloguma üye olmayı unutmayın ki, yazılarınız "Adsız" çıkmasın ve ben de sizi tanıyabileyim, olur mu? :)

Eğer gün içinde nerelerde bulunduğumu ve neler yaptığımı merak ediyorsanız da beni Snapchat'te "Usengecsefiniz" hesabından takibe alabilirsiniz. "Snapchat kullanmayı henüz öğrenemedim ki ama ben" derseniz, onu da adım adım anlattım. İşte tam da burada:)

Etiketler: , , , , , , , ,