Duru Dual ile Kolay Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi

Yeni evimizin, yeni mutfağındaki ilk adım adım fotoğraflı tarifimle sizlerle birlikte olmaktan dolayı nasıl mutluyum anlatamam. :) Üstelik bizim gibi yemek yaparken saatler harcamaya zamanı olmayanlar için, her zamanki gibi lezzetli ve pratik bir "Mercimekli Bulgur Pilavı" yapıyoruz bugün. Daha da güzeli, mercimeği önceden ayrı bir tencerede haşlayıp, süzmeye ve sonra başka yerde bulguru pişirirken içine eklemeyle uğraşmaya; dolayısıyla bol bol tencere, süzgeç gibi şeyler kullanıp, kendimize gereksiz bulaşık çıkarma külfetine de girmeyeceğiz hiç. Peki ama hepsi tek işlemle nasıl mı olacak? Hazırsanız market reyonunda çeşitlerini görür görmez, "işte bu!" dediğim Duru Dual'in karışımlı bulgur paketini ilk kez beraber deniyoruz bugün. 

duru-bulgur-duru-dual-mercimekli-bulgur-pilav-tarifi

Sanki en kolayından bi' "makarna" yaparcasına, içine sadece yağ, tuz ve su ekleyerek, bu kadar hızlı ve pratik şekilde malzemeli bir bulgur pilavı hazırlamak, benim için çok keyifli olacak. Tabi ki, "durum buğdayı"ndan tamamen doğal olarak üretilen ve hiç bir koruyucu ve katkı maddesi içermeyen bulgurun; makarnaya oranla çok daha  besleyici ve sağlıklı olduğunu, yüksek protein ve lif değeri sayesinde, özellikle diyetlerde, uzun süre tok tuttuğu için de hayat kurtarıcı olduğunu söylememe gerek yok, değil mi? :)


Sadece 1 tabak bulgur, günlük protein ihtiyacımızın önemli bir kısmını karşılarken, yapısındaki B1 vitaminleri; sinir ve sindirim sistemimizi güçlendiriyor. Ayrıca içerdiği folik asit sayesinde, henüz doğmadan bebeklerin zeka seviyesini ilerletmek için, hamile annelerin de tüketmesi öneriliyor. Gördüğünüz gibi, say say, bulgurun faydaları bitmeyecek gibi... 

O zaman, merak edeceğinizi düşündüğüm son bir bilgiyi daha paylaşayım ve artık tarifimize geçelim. Yüksek rakımda yetişen kaliteli buğdayların, yıkandıktan sonra, hiç el değmeden işlenerek, taş değirmende kırılmasıyla, tamamen kendi doğasına uygun olarak üretilmesinden ötürü, Duru Bulgur'un ürünleri, asıl lezzetini ve kokusunu koruyabiliyormuş. Dolayısıyla paketteki ürünün pişirme öncesinde ayrıca yıkanmasına da gerek yokmuş bilesiniz.
Adım Adım Fotoğraflı Kolay Anlatımıyla

MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI TARİFİ


Malzemeler:

(5-6 Porsiyonluk)duru-dual-mercimekli-bulgur-pilavi-tarifi-usengec-sef


İlk olarak yayvan bir tencerede, tereyağı ve zeytinyağını eritiyoruz.

duru-dual-mercimekli-bulgur-pilavi-tarifi-usengec-sef

Yağımız hafiften köpürmeye başlayınca, içine bir paket Duru Dual Mercimekli Bulgur'un tamamını ekleyip, yaklaşık 1 dakika kadar alt-üst edip karıştırarak kavuruyoruz.
Ardından da 2 çay kaşığı tuz ve 800 ml (yani yaklaşık olarak 4 su bardağı) kaynar su ekleyip, bir kereliğine güzelce karıştırıyoruz.


duru-dual-mercimekli-bulgur-pilavi-tarifi-usengec-sef


Pilavın lapa olmaması için belirtilen miktardan fazla kullanmamaya dikkat etmekte fayda var söyleyeyim.:)

duru-dual-mercimekli-bulgur-pilavi-tarifi-usengec-sef

Tenceredeki su fokurdamaya başlayınca, kapağını kapatarak, altını kısık ateşe alıyoruz ve bulgur suyunu çekene kadar, bir daha hiç karıştırmadan pişiriyoruz.Tahta kaşıkla tam ortasından girip de, pilavı biraz kenara doğru çekince, dibinde hiç su olmadığını gördüğünüz an, işte tencerenin altını kapatma zamanı artık geldi demektir. Paketin üzerinde bu süre, 15 dakika olarak belirtilmiş ama gazlı veya elektrikli ocak kullanımınıza ve altını ne kadar kıstırdığınıza göre de farklılıklar gösterdiği için, ben böyle bir süre vermeyi tercih etmiyorum. Mesela ben elektrikli ocak kullandığım ve altını iyice kıstığım için yarım saate yakın zamanda suyunu çekti.Şimdi tenceredeki pilavı şöyle bir alt-üst edip, üzerine kağıt havlu koyarak, kapağını tekrar kapatıp, yaklaşık 15 dakika kadar demlenmeye alıyoruz.  Bu arada eğer siz de elektrikli ocak kullananlardansanız, tencereyi ocakta altı hala sıcak olmayan bölüme almayı unutmayın ki, pişmeye devam etmesin olur mu? :)

duru-dual-mercimekli-bulgur-pilavi-tarifi-usengec-sef

Demlendiğine göre, işte şimdi Mercimekli Bulgur Pilavımız servise hazır ve de nazır.

duru-dual-mercimekli-bulgur-pilavi-tarifi-usengec-sefBen Duru Dual paketlerini Migros'lardan buluyorum, ayrıca www.durupazar.com'dan, online siparişle de satın alınabiliyor. Duru Dual serisinin ayrıca Nohutlu Bulgur, Şehriyeli Bulgur ve Mantarlı Bulgur olmak üzere toplamda 4 çeşidi bulunuyor. Nohut yemeklerinin hepsine tek kelimeyle bayıldığım için, bir sonraki seferde de nohutlusunu da yapmak için sabırsızlanıyorum. Haydi mantarlısını da eşimin güzel hatırına deneneceklerde 3. sıraya alayım bari:) Sizin ilk favoriniz acaba hangisi olurdu bunlar arasından merak ediyorum:)

duru-dual-mercimekli-bulgur-pilavi-tarifi-usengec-sefDiğer lezzetli ve kolay yemek tarifleri için www.durulezzetler.com'a da göz atmayı unutmayın.

Şimdiden afiyet olsun! :)

Etiketler: , , , , , , , ,